TOTO
TOTO
Misja
Mamtoto w języku suahili jest określeniem dla bytu, który stanowi matka z dzieckiem przez pierwsze miesiące i lata życia. Tej symbiozy, która jest specyficzna i niepowtarzalna, stanowiące o wyjątkowości tego momentu, nie da się przecenić. Niemożliwe jest także porównanie jej do czegokolwiek innego. W Toto zdajemy sobie sprawę z tego, że moment oddzielenia mamy i jej małego dziecka jest bardzo ważny dla ich wspólnej relacji i bywa wrażliwy. Jesteśmy miejscem, w którym choć nie ma mamy, to na pierwszym miejscu jest toto. Chcemy, aby rodzice, którzy potrzebują oddać swoje malutkie dzieci pod opiekę innym dorosłym, robili to z lekkim sercem i pewnością, że ich maluszki są w naprawdę sprzyjającym rozwojowi otoczeniu. Działamy jako punkt opiekuna dziennego, w tym momencie jest u nas dwóch dziennych opiekunów, mających pod opieką dziesięcioro dzieci.
Zespół
Kadra
Aby pracować z tak małymi dziećmi na wysokim poziomie trzeba być kimś naprawdę wyjątkowym! Nasze Totowe ciocie, to osoby, które dla maluchów mają ogromne serce, wciąż się rozwijają i szukają jak najlepszych rozwiązań dla konkretnej grupy dzieci, którą mają pod opieką.
Zespół
Anna Kwolek
Po 12 latach przerwy zawodowej szukałam swojej nowej, właściwej drogi. Myślę, że to właśnie bycie Mamą obudziło we mnie chęć pójścia w kierunku opieki nad dziećmi. Chciałam, żeby praca była czymś więcej, niż przetrwaniem ośmiu godzin. Swojego miejsca szukałam przez kilka lat, pracując w różnych – większych i mniejszych – placówkach. W końcu zrządzeniem losu trafiłam na Toto – podobno nic nie dzieje się bez przyczyny.
Czas, który spędziłam w domu z własnymi dziećmi, pokazał mi, jak ważna jest otwartość, uważność i zrozumienia dla małego człowieka. Ogromnym szczęściem jest obserwować jakie postępy robią moi podopieczni, jak budzą w sobie ciekawość i chęć zdobywania świata. Piękne jest to, że każdego dnia mogę odbierać największą nagrodę – ich uśmiech.
Moja intuicja i doświadczenie macierzyńskie są ważnymi przewodnikami, jednak ukończyłam również kurs opiekuna w żłobku, kurs pracy z dziećmi do 3 roku życia zgodnie z metodą Marii Montessori oraz szkolenia z komunikacji w nurcie NVC. Uczestniczyłam także w szkoleniach skierowanych do nauczycieli przedszkola zorientowanych wokół pedagogiki waldorfskiej. Rozwój zawodowy jest dla mnie bardzo ważny, superwizuję swoją pracę.
Zespół
Beata Błachaniec
Praca z najmłodszymi daje mi poczucie sensu, uczy wzajemnego zrozumienia, szacunku, uznania potrzeb i swobodnego przeżywania emocji. Ukończyłam studia pedagogiczne, bo od początku wiedziałam, że swoją przyszłość chcę wiązać z dziećmi.
Prywatnie jestem mamą dwóch wspaniałych synów, dzięki którym odnalazłam w sobie pokłady ciepła, cierpliwości i wyrozumiałości. Jestem osobą oddaną swoim wartościom, wierzę w siłę szczerości i rozwiązywania problemów przez komunikację.
Śpiewam i gram na gitarze, która jest nieodłączną towarzyszką w mojej pracy. Uwielbiam słuchać i patrzeć jak dzieci z uwagą, zaciekawieniem i radością śpiewają, poznają nowe piosenki i świetnie się bawią. Podążając za myślą „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia”, czuję wdzięczność za nasze Toto, w którym każde dziecko jest widziane, usłyszane i zauważone. A ja jestem dumna, że jestem częścią właśnie takiej społeczności.
Poza ukończonymi studiami pedagogicznymi, posiadam dyplom ukończenia Programu Żłobkowego w Centrum Edukacji Montessori, ukończyłam także szkolenie z zakresu Komunikacji bez Przemocy, brałam udział w szkoleniach skierowanych do nauczycieli przedszkolnych z zakresu pedagogiki waldorfskiej. Dbam o swój rozwój zawodowy, moja praca podlega superwizji.
Aktywności
Plan dnia
Plan dnia i tygodnia w Toto jest dostosowany do potrzeb małych dzieci. Pod opieką troskliwych cioć, wszystko dzieje się harmonijnie i płynnie, bez dostarczania dzieciom niepotrzebnych stresujących wrażeń. I choć mamy w ofercie zajęcia „dodatkowe” – język angielski, dogoterapię i muzykoterapię, a ciocie dbają o to, żeby każdy dzień Totowiczów był okazją do wspólnego działania na różnych organizowanych zajęciach, to wszystko dzieje się z troską o równowagę i spokój dzieci.
Adaptacja
Adaptacja w Toto
Proces adaptacji traktujemy bardzo poważnie. Chcemy, żeby był powolny i dostosowany do potrzeb dziecka. W jego trakcie musi wykształcić się obustronne zaufanie na linii rodzice – ciocie, a dziecko ma okazję do poznania przestrzeni i osób, z którymi będzie spędzało czas, powoli zaczyna się nawiązywać relacja, która będzie wsparciem w trudzie oddzielenia od rodzica. Dzieci przyjmujemy zwykle dwa razy w roku – w styczniu oraz we wrześniu, w zależności od wolnych miejsc. Stosujemy model, w którym adaptujemy kilkoro maluszków na raz, ponieważ doświadczenie pokazało nam, że jest najbardziej efektywny i dobry dla dziejącego się procesu grupowego – uwzględniamy w nim również starszych Totowiczów, którzy nie są narażani na stres związany z ciągłym dołączaniem do grupy nowego dziecka. Zapraszamy na kilka spotkań nowe dzieci wraz z rodzicami, a następnie maluszki dołączają do grupy najpierw na kilkanaście minut, by każdego kolejnego dnia stopniowo wydłużać ten czas.
Rekomendujemy rodzicom wzięcie pod uwagę miesiąca lub nawet półtora miesiąca czasu dla dziecka na łagodne przeprowadzenie przez proces.
Rekrutacja
Rekrutacja
Z uwagi na specyfikę pracy grupy, zapraszamy dzieci, które ukończyły lub niebawem ukończą osiemnaście miesięcy.
Najlepszą formą jest wysłanie wiadomości SMS z prośbą o kontakt, nie zawsze mamy możliwość, aby odebrać telefon. Uzyskacie Państwo niezbędne informacje i zaproszenie na spotkanie, w celu wzajemnego poznania się i obejrzenia Toto.
Możecie Państwo również wypełnić zamieszczony obok formularz kontaktowy – oddzwonimy.